Ana Sayfa

 Öğretmenler

 

 

 

Öğretmene Bakış


 

    Öğretmenler, Cumhuriyetin fedâkar muallim ve mürebbileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti sizin maharetiniz ve fedâkarlığınız derecesiyle mütenasip olacaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK


Yıl: 1928

Yer: TBMM Bakanlık Bütçesi Görüşmeleri

Milli Eğitim Bakanı: Mustafa NECATİ  (☻)

Milli Eğitim Bakanının Konuşması:

       "Hepiniz kabul edersiniz ki, milli eğitim sorunu baştan sona dek bir bilim ve uzmanlık sorunudur. Maarifte atılacak her adım incelemeyi, denemeyi ve ayırt etmeyi gerektirir. Onun içindir ki, herhangi bir milli eğitim bakanı böyle bir zümreye dayanmadıkça başarılı olamaz. Genel eğitim sorunlarımızda danışmasız hiçbir karar vermemek ve her zaman en genç öğretmenden, en büyük üstatlara dek, bütün meslektaşlarımızın görüşlerini toplamak genel ilkelerimizdendir..."

(☻) Mustafa NECATİ; Mustafa KEMAL'in Maarif Vekili'dir ve öğretmen okulunu bitirip göreve ilk başlayan tüm öğretmenlere, Finlandiya gibi küçük ve geri kalmış bir ülkenin eğitim ve kültür yönünden nasıl kalkındığını anlatan "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" isimli kitapla birlikte mektupta göndermiştir.


Yıl: 1989

Yer: Ankara

Milli Eğitim Bakanı: Avni AKYOL

Milli Eğitim Bakanının öğretmenlere mektubu:()

    "Sayın Meslektaşım,

     1989-1990 Öğretim Yılına yeni bir ruh, heyecan, aşk ve istekle başlıyoruz.

     Sizi sevmek, milletimizi sevmektir. Sizi yüceltmek, insanımızı, milletimizi yüceltmektir.

    Daima en büyük gücüm ve desteğim olan öğretmenlik mesleğinin kazandırdığı yüksek insani, milli, manevi ve ahlâki sorumluluk duygusu ve bilincine dayalı insan sevgisi ve ona hizmet anlayışımla öğretmenlik mesleğini yüceltmek en büyük emelimdir.

   Akla, bilime ve sevgiye dayalı milli, çağdaş, lâik ve demokratik eğitim ortamını hazırlamak, daima içinizde ve yanınızda olmak, değişmez hedefim ve çalışma ilkemdir.

   Hayata sizden biri olarak başlamış olmaktan duyduğum büyük gurur ve onur içinde yeni öğretim yılımızın hepimize, milletimize başarılı, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

   En iyi dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Milli Eğitim Bakanı

Avni AKYOL"

()  Milli Eğitim Bakanları tarafından öğretmene mektup Cumhuriyet döneminde ilk defa Mustafa NECATİ, ikinci defa Avni AKYOL tarafından yazılmıştır.


Yıl: 16 Eylül 2002

Yer: İstanbul, İlköğretim haftası kutlaması

Milli Eğitim Bakanı: Prof. Dr. Necdet Tekin

Milli Eğitim Bakanının Öğretmenlerin Bordro Yakması Üzerine Yaptığı Konuşma:

   Sayın bakan öğretmenlerin bordro yakması üzerine "İstediğiniz kadar yürüyün, isterseniz bordro yakın, isterseniz kendinizi yakın" dedi. (17 Eylül 2002 tarihli televizyon haber programlarından)


Eğitimciler bordro yaktı

   Türkiye Kamu-Sen`e bağlı Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, 175 milyon liralık eğitim ödeneğini protesto etmek amacıyla İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bordrolarını yaktı.
  İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan, açlık sınırının 400 milyon lirayı aştığını zamanda bu ödeneğin sadaka niteliği taşıdığını söyledi. Bostan, isteklerinin yerine getirilmemesi halinde, eylemlere başlayacaklarını açıkladı. 'Memur, hizmetli üvey evlat mı?' yazılı pankartlar taşıyan ve çeşitli sloganlar atan grup, maaş bordrolarını yakarak düdüklü balonlar şişirdi.
   Hakkari ise tarihinde ilk defa bir memur eylemine sahne oldu. KESK Şubeler Platformu, İstiklal Caddesi' nde bordro yakma eylemi yaptı. Çarşı içindeki yolu trafiğe kapatan yüzlerce memur, bu tür eylemlere alışkın olmayan esnafın şaşkın bakışları arasında slogan attı.
 

Özkan Tamİrak-Mustafa BAYRAK
(17 Eylül 2002, Akşam Gazetesi)


ANLAYANA, "bordro yaksan"SAZ,

ANLAMAYANA, "kendini de yaksan"AZ.

 

              

  Bu sayfa 05.04.2009 15:10:59 Tarihinde Güncelleştirilmiştir