Ana Sayfa

 Öğretmenler

 

 

 

İLK GÜN

 

Gizem GÜRSES

80. Yıl Beykonak İlköğretim Okulu Öğretmeni

Kumluca- Antalya

   

    Yoğun bir eğitim hayatından sonra amacıma ulaştım. Şimdi sınıfın kapısının önünde derin soluk alıp içeri girecek cesareti arıyorum kendimde.İlk izlenimin nasıl olacağı hakkında hiç bir fikrim yok. Tek bildiğim derse nasıl  başladığım önemli. Sert olursam beni sevmezler, yumuşak davranırsam parmaklarında oynatırlar. İkisinin ortasında bir durum sağlamam lâzım. Peki tamam da, ben bunu nasıl başaracağım? Neyse cesaretimi toplamam gerek. Bir kaç dakika daha bu kapıda dikilirsem meslek hayatım başlamadan bitecek.

    Aman Tanrım! Bütün gözler benim üzerimde. Sanırım şuracığa yığılıp kalacağım. Önce kendimi tanıtayım bari. Nasıl olsa gerisi çorap söküğü misali gelecek. O kadar konuştum, şansım yaver gitti denebilir. Şimdi de klasik "siz kendinizi tanıtın bakalım!" cümlesini kurmam lâzım. Sanki anlattıklarının hepsini şu balık hafızamda tutabileceğim.

    Yavaş yavaş rahatlıyorum galiba. Yok canım, o kadar da korkutucu değilmiş şu ilk gün sendromu. Evet, şimdi sıra derste. Kendimi toparladım, başlıyorum. "Türkçe'de ..." inanamıyorum zil çaldı. Tam da gücümü toplamışken. Sandalyeye yığılıverdim işte.

    Garip ama içimde bir şeyler aydınlanıyor sanki.  Çakır gözlü, benzi soluk, sümüklü, tertipli bütün öğrencilerime içim ısınıyor birden. Bunları ben yetiştiriyorum. Belki de şu garip lâkaplardan birini takacaklar. Bilmiş gözlerle beni tepeden tırnağa süzerlerken; ben de onların gözlerine sevgiyle bakacağım.

    Evet, öğretmenim ben. Geleceği bilgimle aydınlatırım. Dersten önce insanlığı öğretirim. Amacım zarar değil yarar getirmek ülkeme. Ortalığı karanlık gelip bürüse, insanların beyni örümcek ağlarıyla kaplansa yine de yılmam aydınlıktan.

    Evet, öğretmenim ben. En güzel resimleri çizen ressam, en düzgün melodileri çıkaran müzisyenim ben. Çünkü bilirim yeni nesildir benim eserim.

    Evet, ben öğretmenim.

    Ben idealist bir öğretmenim.

NOT:Bu yazı Hacıbektaş ve Yükseköğretim Kurumlarına Yardım Derneği'nin 89 uncu sayısında yayımlanmıştır)

          

  Bu sayfa 05.04.2009 15:09:31 Tarihinde Güncelleştirilmiştir